4 wskazówki, jak utrzymać opony samochodowe w dobrym stanieNie widzisz ich, ale opony samochodowe są jednym z najbardziej krytycznych elementów Twojego samochodu. Mają wpływ na przyspieszenie, hamowanie, prowadzenie i zużycie paliwa. Nawet jeśli zazwyczaj nie jeździsz szybko lub nie wybierasz się na długie wycieczki, konserwacja samochodu jest niezbędna do utrzymania go w dobrym stanie i przedłużenia jego żywotności. Dbałość o konserwację opon jest również niezbędna, aby w każdej chwili nie dopuścić do wybuchu opony, który mógłby narazić nas lub innych na niebezpieczeństwo. Większość awarii opon jest wynikiem zbyt niskiego ciśnienia w oponach lub złej konserwacji, a nie złej produkcji. Jeśli chcesz dbać o konserwację opon, aby Twój samochód służył dłużej, czytaj dalej, aby uzyskać więcej informacji.

Sprawdź ciśnienie przed każdą podróżą

Ciśnienie jest najważniejszym czynnikiem wpływającym na zużycie opon i ich osiągi. Ponadto nieprawidłowe ciśnienie w oponach może spowodować ich rozerwanie, co może doprowadzić do wypadku. Podczas każdej podróży należy sprawdzić ciśnienie we wszystkich oponach, aby upewnić się, że nie ma w nich zbyt niskiego ciśnienia. Ciśnienie można sprawdzić za pomocą ciśnieniomierza. Pamiętaj, aby sprawdzać ciśnienie w różnych porach roku, ponieważ zmiany temperatury mogą wpływać na ciśnienie. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, udaj się do sklepu i poproś, aby sprawdzili to dla Ciebie.

Napompowanie opon do zalecanego ciśnienia na ścianie bocznej opony może wpłynąć na przebieg gazu. Ciśnienie w oponach ma również wpływ na przyspieszenie, hamowanie i prowadzenie, więc możesz zauważyć różnicę podczas jazdy. Pamiętaj, aby zawsze sprawdzać ciśnienie zalecane przez producenta przy zakupie nowych opon i utrzymywać je na stałym poziomie we wszystkich oponach.

Obracaj opony i kupuj nowe w razie potrzeby

Opony są wykonane z gumy i są elastyczne, ale nie można ich wygiąć z powrotem do kształtu, gdy się złamią. Guma jest wykonana z kombinacji materiałów naturalnych i syntetycznych, ale mimo to ulega degradacji z upływem czasu, pod wpływem słońca, deszczu i innych czynników środowiskowych. Aby zapobiec przedwczesnemu zużyciu opon, należy je wymieniać co 5000 mil (lub co sześć miesięcy, w zależności od tego, co nastąpi wcześniej). Jeśli jeździsz po różnych terenach, możesz chcieć zmieniać opony częściej.

Ważne jest również, aby wymieniać opony co kilka lat lub gdy osiągną one koniec okresu użytkowania. Możesz zauważyć, że Twój samochód jest trudniejszy w prowadzeniu lub że Twoje opony są głośne, nierówne, mają wybrzuszenia lub pęknięcia. Jeśli nadal będziesz jeździć na takich oponach, mogą one ulec nagłej awarii i spowodować wypadek. Jeśli termin przydatności opon do użycia minął, należy je wymienić na nowe. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o konserwacji opon, możesz również zapytać swojego mechanika.