Jak wybrać zastawę stołową do nowoczesnego domu, które jest równie elegancko co funkcjonalna? Poznaj trendyZastawa stołowa może wydawać się drobnym szczegółem w dekoracji i wyposażeniu mieszkania, ale w nowoczesnym domu może się ona stać nie tylko doskonałym elementem dekoracyjnym, ale również wpływa na nasze wrażenia zmysłowe podczas jedzenia - kto nie lubi delektować się swoim ulubionym posiłkiem, używając przy tym wysokiej jakości i eleganckiej zastawy? Dlatego w tym wpisie skupimy się poradach w kwestii wyboru zastawy stołowej, która będzie równie funkcjonalna, co nowoczesna. Przedstawimy również niektóre z obecnych trendów.

Z jakich materiałów powinna być wykonana zastawa stołowa w nowoczesnym domu?

Jeśli chodzi o zestawy sztućcy oczywistym wyborem jest wysokiej jakości stal nierdzewna. Niemniej jednak w przypadku talerzy, czy kubków wybór materiałów jest znacznie obszerniejszy - różnią się one między innymi wyglądem, czy odpornością na ciepło i zadrapania.

Ceramika

Wykonana jest z gliny i błota, jej zaletą jest to, że jest znacznie tańsza niż porcelana, a ma podobne właściwości, jest równie elegancka i może być zdobiona w podobny sposób. Nie jest jednak zalecana, jeśli w domu mieszkają małe dzieci, ponieważ ceramika jest wyjątkowo ciężka. 

Kamionka

Kamionka to kolejny polecany materiał, z którego wykonuje się zastawę stołową, do nowoczesnych domów. Zaletą tego typu naczyń jest to, że są bardzo odporne, bardzo twarde i dobrze znoszą szoki termiczne. Generalnie naczynia z kamionki są tańsze niż porcelana i bardziej odporne niż ceramika, dlatego gorąco zalecamy je do użytku domowego.

Porcelana

Jest elegancka, półprzezroczysta, biała, lekka i bardzo odporna na wrzątek i co najważniejsze może być zdobiona na miliony sposobów. Wśród jej zalet warto wyróżnić to, że nigdy nie odpryskuje ani nie łuszczy się, chociaż z drugiej strony jest droga i nie jest odporna na potłuczenia. Niemniej jednak jeśli chodzi o styl, serwis obiadowy z porcelany stanowi idealny tradycyjny akcent w nowoczesnym domu. 

Melamina

Ten materiał wykonany z pochodnych ropy naftowej jest bardzo lekki, wytrzymały i praktycznie się nie tłucze. Jego zaletą jest to, że materiał ten można formować w kształty, które są są nieosiągalne dla porcelany lub ceramiki, jednak ma tendencję do utraty połysku przy każdym myciu. Mimo wszystko naczynia z melaminy spełniają wszystkie kryteria, aby polecić je do użytku w nowoczesnym domu. 

Rozmiar i ilość talerzy - w nowoczesnych domach modniejsze są talerze o większej średnicy

Chociaż tradycyjne talerze zwykle mają średnicę od 25 do 28 centymetrów, coraz częściej można znaleźć zastawę stołową z większymi talerzami. Takie talerze są eleganckie i funkcjonalne, ponieważ nie trzeba się martwić, że zabraknie na nim miejsca, lub przypadkowo pobrudzimy stół, czy obrus. 

Nie tylko rozmiar talerzy jest ważny, ale także liczba elementów w zestawie. W klasycznej wersji zastawa stołowa składa się kompletu talerzy i sztućców dla 12 osób.

Weź pod uwagę także specjalnie wydarzenia

Znajomość okazji, w której zastawa stołowa będzie używana, jest niezbędna do wyboru właściwego kompletu. Zastawa stołowa do codziennego użytku to nie to samo, co zastawa stołowa na specjalne okazje lub ważne okresy w roku, takie jak Boże Narodzenie i Nowy Rok. Podczas gdy kamionka, melamina, i ceramika są idealne do codziennego użytku, porcelana jest faworytem na specjalne okazje.

Jakie style zastaw stołowych są obecnie modne w nowoczesnych domach?

Chociaż istnieją różne trendy, zastawa stołowa powinna być zgodna z kolorami i wzorami występującymi w wystroju wnętrz. Oto niektóre z najbardziej popularnych trendów:

  • Klasyczna lub minimalistyczna biel.
  • Niebieskie i zielone odcienie.
  • Połączenie czerni i bieli.
  • Pastelowe odcienie.
  • Kolory ziemi i drewna.