Jak zabezpieczyć nadkola przed korozją?

Jak sama nazwa wskazuje, nadkola występujące w aucie to element karoserii, który znajduje się bezpośrednio nad kołem. Może on być dodatkowo zabezpieczony nadkolem z tworzywa sztucznego, jednak zwłaszcza w autach sprowadzanych zza granicy nie jest to standardem. Warto więc wiedzieć, w jaki sposób zabezpieczyć nadkola metalowe przed korozją, by na długo zachować ich funkcjonalność oraz estetykę. Dowiesz się tego z naszego artykułu.

Pielęgnacja nadkoli w aucie – dlaczego jest tak ważna?

Bez wątpienia, pielęgnacja nadkoli w pojeździe ma bardzo duże znaczenie. To ten element karoserii w szczególności narażony jest na oddziaływanie brudu, zanieczyszczeń, soli drogowej czy też na uderzenia kamieni i innych niewielkich przedmiotów. W efekcie może dojść do przerwania powłoki antykorozyjnej oraz do trwałego uszkodzenia lakieru. Sprzyja to rozwojowi rdzy, która skutecznie osłabia materiał. Z czasem wyrwy w karoserii mogą się powiększać. Nie tylko wpływa to na estetykę pojazdu, ale również osłabia bezpieczeństwo podróżowania. Właśnie dlatego staranna i regularna pielęgnacji nadkoli w karoserii jest tak istotna z punktu widzenia każdego kierowcy.

Jak powinna wyglądać pielęgnacja nadkoli w karoserii pojazdu?

Zastanawiasz się, jak pielęgnować nadkola w aucie? Przede wszystkim w trakcie mycia pojazdu należy również dokładnie umyć ten element. Ważne jest, by pozbyć się z niego różnego rodzaju zanieczyszczeń i osadów z soli. W tym celu przepłucz nadkola obficie wodą. Następnie za pomocą szczotki do czyszczenia karoserii oraz specjalnego środka przetrzyj nadkola. Szczególną uwagę zwróć na miejsca, w których brud widać gołym okiem i jest go sporo. Następnie jeszcze raz dokładnie spłucz je wodą. Tak wygląda podstawowe czyszczenie nadkoli w trakcie standardowego mycia pojazdu.

Zabezpieczenie nadkoli przed korozją

Gdy nadkola są czyste i suche, można przejść do zabezpieczania ich przed korozją. W tym celu należy zastosować specjalny środek do ochrony przed rdzą. Z pewnością znajdziesz go w dobrze zaopatrzonych sklepach z chemią samochodową. Środek równomiernie nanosi się na czyste nadkola, jednak szczególną uwagę należy zwrócić na miejsca, które wydają się najbardziej osłabione. Następnie za pomocą delikatnej ściereczki z mikrofibry środek wmasowuje się w karoserię. Należy to robić ostrożnie, aby z jednej strony nie naruszyć powłoki lakieru, a z drugiej nie zostawić smug i innych nieestetycznych plam po wykonaniu tego zabiegu. Tego typu prace warto wykonywać co roku po sezonie zimowym lub dwa razy w roku (w zależności od stanu nadkoli i potrzeb kierowcy).

Plastikowe nadkola uniwersalne jako skuteczna ochrona

Co jeszcze można zrobić? Dobrym wyborem są nadkola plastikowe uniwersalne. Montuje się je bezpośrednio nad kołem. Za pomocą śrub przykręca się je do karoserii. Wykonane z wysokiej jakości tworzywa sztucznego, akcesoria te stanowią skuteczne zabezpieczenie przed przedostawaniem się do metalu zanieczyszczeń, soli drogowej czy kamieni. To plastik przyjmuje je na siebie, co ułatwia utrzymanie nadkoli w karoserii w bardzo dobrym stanie technicznym.