Wapno i nawóz wapniowy to terminy, które często są stosowane wymiennie na środki stosowane w celu uzupełnienia poziomu wapnia w glebie. Jednak terminy te określają dwie grupy produktów, które różnią się działaniem i celem zastosowania, a także sposobem aplikacji. Wapno to pojęcie odnoszące się do produktów, którym głównym celem jest regulacja odczynu gleby. Z kolei nawozy wapniowe to szeroka grupa środków dostarczających roślinom wapń.
Czym jest “wapno”?
Wapno to grupa środków służących do regulacji odczynu gleby. Wapnowanie ma na celu zniwelowanie kwaśnego pH. Większość roślin uprawnych wymaga ziemi o odczynie obojętnym. Intensywna uprawa roli prowadzi do wypłukania składników odżywczych, co skutkuje spadkiem pH. W celu przywrócenia jego prawidłowych wartości stosuje się wapno. Środki te dostarczają również do gleby kationów wapniowych.
Do regulacji odczynu gleby stosuje się wapno tlenkowe lub wapno węglanowe. Związki te reagują z wodą, rozpadają się i uwalniają cząsteczki wiążące występujący w kwaśnym podłożu nadmiar kationów wodorowych. Wapno tlenkowe reaguje w sposób gwałtowny, z jednoczesnym wytworzeniem dużych ilości ciepła oraz żrących produktów reakcji. Z kolei węglan wapnia reaguje powoli, powodując stopniowe podwyższenie pH podłoża.
Wapnowanie przeprowadza się po zbiorach lub wczesną wiosną, kiedy na polach nie ma roślin. Należy pamiętać, że po tym zabiegu nie należy stosować nawozów azotowych przez kilka tygodni.
W jakim celu stosuje się nawozy wapniowe?
Nawozy wapniowe to ogólne pojęcie, określające szereg produktów zawierających w składzie wapń. Są one stosowane w celu dostarczenia roślinom tego pierwiastka. Terminem tym określa się zarówno wapno, jak i inne nawozy, które służą do odżywiania roślin. Zazwyczaj wywierają one znikomy wpływ na odczyn gleby. W swoim składzie zaś zawierać mogą inne minerały.
Do tej grupy zaliczają się nawozy mineralne, a także saletra wapniowa. Środki te mogą być stosowane przedsiewnie, a także pogłównie. Są one bowiem bezpieczne dla roślin, a ich rozpuszczanie nie prowadzi do powstania toksycznych produktów. Działanie nawozów wapniowych polega na:
- stymulacji rozwoju systemu korzeniowego roślin,
- wzmocnieniu elastyczności komórek,
- ochronie roślin przed uszkodzeniami.
Stosując nawozy wapniowe należy pamiętać, że większości z nich nie należy mieszać ze środkami zawierającymi siarczany, ponieważ związki te reagują ze sobą, tworząc gipsowy osad.
Mimo, iż terminy “wapno” i “nawozy wapniowe” uważane są za synonimy, należy pamiętać, że są to dwie grupy środków. Wapno stosuje się głównie w celu neutralizacji kwaśnego odczynu gleby poza okresem wegetacji. Z kolei nawozy wapniowe służą do uzupełnienia poziomu wapnia oraz innych substancji w glebie.
- Zewnętrzny materiał partnerski