Ćwiczenia fizyczne w leczeniu skurczówNiektóre kobiety doświadczają skurczów podczas miesiączki. Te skurcze są zwykle spowodowane skurczami macicy. Kobiety, które doświadczają tych skurczów, często próbują złagodzić ból poprzez ćwiczenia, ale nie ma dowodów na to, że ćwiczenia fizyczne mogą faktycznie pomóc w bólu. Kobiety, które regularnie ćwiczyły, doświadczały mniej ostrych skurczów menstruacyjnych niż te, które nie ćwiczyły regularnie. Jednak badanie to było małe i obejmowało tylko kobiety, które wcześniej doświadczały bolesnych miesiączek podczas cykli menstruacyjnych. Istnieją pewne rodzaje ćwiczeń, które skutecznie leczą napięcie mięśniowe i skurcze.

Sposoby na napięcie mięśni

Dla wielu osób masaż jest najlepszym sposobem leczenia napięcia mięśniowego i skurczów. Chociaż nie udowodniono, że masaż zmniejsza skurcze mięśni, może on pomóc w zrelaksowaniu się i poprawie samopoczucia. Gorący prysznic lub kąpiel również mogą być świetnym sposobem na złagodzenie napięcia mięśniowego i skurczów. Ciepło wody rozluźnia mięśnie, a ciśnienie wody może pomóc w pobudzeniu przepływu krwi. Kąpiel w ciepłej wodzie lub pod prysznicem nie jest zabiegiem samym w sobie, ale powinna być poprzedzona lekką sesją rozciągania lub masażu. Gorący prysznic lub kąpiel może być bardzo skutecznym sposobem leczenia napięcia mięśniowego i skurczów, ale należy pamiętać o dodaniu olejków eterycznych lub aromaterapeutycznych, aby uzyskać najlepszy efekt i korzyści. Oto kilka propozycji olejków eterycznych do leczenia napięcia mięśniowego i skurczów.

  • Bazylia

  • Eukaliptus

  • Imbir

  • Mięta pieprzowa

  • Rozmaryn

Dodanie olejków do kąpieli nie tylko pomoże nam poradzić sobie z skurczami mięśni, ale także zapewni relaksujące doznania i pozwoli odprężyć się po ciężkim dniu pracy. Wiele kosmetyków dostępnych w drogeriach jest już uzupełnionych w olejki eteryczne co ułatwia ich stosowanie.

Terapia ciepłem na skurcze

Terapia cieplna to najlepszy sposób na leczenie napięcia mięśniowego. Stosując źródła ciepła o wysokiej temperaturze do napiętych mięśni, mogą uwolnić się od bólu i dyskomfortu. Jednym z najpopularniejszych sposobów na osiągnięcie tego są sauny na podczerwień. Oprócz łagodzenia bólu sauny na podczerwień mają również inne korzyści dla organizmu, takie jak lepsza jakość snu i zwiększony metabolizm. Ciepły prysznic lub kąpiel to najczęstszy sposób leczenia skurczów mięśni za pomocą ciepła, ale można również stosować gorące okłady na dotknięte miejsca. Terapia ciepłem w przypadku skurczów mięśni jest szczególnie skuteczna w połączeniu z delikatnym rozciąganiem.