Mentorzy mogą odegrać kluczową rolę w Twojej karierze, zwłaszcza gdy awansujesz i przyjmujesz na siebie większą odpowiedzialność. Mogą zaoferować wskazówki, jak radzić sobie w konkretnych sytuacjach i pomóc Ci wzmocnić słabe punkty. Jeśli w Twoim miejscu pracy nie ma mentora, być może nadszedł czas, aby go znaleźć. Badania pokazują, że pracownicy, którzy mają mentorów, są prawie dwa razy bardziej skłonni do pozostania w firmie przez co najmniej trzy lata niż ci, którzy ich nie mają. I to nie jest przypadek. Posiadanie mentora pomaga profesjonalistom pokonać wyzwania związane z pracą i szybciej zidentyfikować długoterminowe możliwości rozwoju - otwierając w ten sposób nowe możliwości kariery. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, dlaczego mentoring jest tak korzystny, poznać różne rodzaje dostępnych mentorów i wskazówki, jak znaleźć mentora dla siebie.
Co to jest mentor?
Mentor to zaufany kolega lub menedżer, który może udzielić Ci wskazówek dotyczących Twojej kariery i zaoferować porady, jak poruszać się po ścieżce rozwoju zawodowego. Mentorem może być każdy w Twojej sieci, kto ma większe doświadczenie od Ciebie w konkretnej dziedzinie (takiej jak zarządzanie zasobami ludzkimi, strategia marketingowa czy finanse).
Mentoring to relacja dwukierunkowa. Nie chodzi tylko o otrzymywanie porad; będziesz mógł również zaoferować swojemu podopiecznemu nowe perspektywy i podzielić się swoimi doświadczeniami. Podopieczny to osoba, która jest mentorowana. Mentor to osoba, która udziela komuś wsparcia.
Dlaczego mentoring jest ważny?
Mentor może pomóc Ci w rozwoju Twojej kariery, zapewniając porady i dostęp do możliwości, których w innym przypadku nie miałbyś. Mentoring to także świetny sposób na nawiązanie kontaktów ze starszymi osobami, które mogą zaoferować wskazówki i porady dotyczące rozwoju Twojej kariery. Każdy może skorzystać z posiadania mentora. Niezależnie od tego, czy jesteś świeżo upieczonym absolwentem, czy pracujesz już od kilkudziesięciu lat, zawsze możesz skorzystać z rad kogoś starszego. Posiadanie mentora może pomóc w rozwoju kariery i rozwoju zawodowym poprzez:
- Zapewnienie dostępu do nowych możliwości. Twój kierownik może przedstawić Ci potencjalnych mentorów lub możesz wybrać kogoś samodzielnie. Mentorzy mogą również pomóc w identyfikacji możliwości rozwoju kariery w firmie.
- Pomagają określić słabe i mocne strony. Mentorzy mogą pomóc Ci zobaczyć, co robisz dobrze, a co mógłbyś robić lepiej. Jest to klucz do określenia właściwej ścieżki kariery.
- Oferowanie porad w trudnych sytuacjach. Niezależnie od tego, czy chodzi o trudną relację w pracy, czy o radzenie sobie z trudnym szefem, mentorzy mogą zaoferować spostrzeżenia i porady oparte na ich doświadczeniu.
Różne rodzaje mentorów
Mentorzy pierwszej linii to zazwyczaj osoby, które znajdują się kilka poziomów wyżej od Ciebie w organizacji. Mentorzy pierwszej linii mogą pomóc Ci w nawigacji i poruszaniu się po Twoim dziale, radzeniu sobie z polityką biurową i nawigowaniu po Twojej karierze. Mentorzy drugiej linii to zazwyczaj osoby, które są kilka poziomów wyżej od Twoich mentorów z pierwszej linii. Mentorzy drugiej linii są w stanie udzielić szerszych porad, często w oparciu o ich doświadczenie w pracy w różnych działach firmy.
Jak znaleźć mentora, z którym się polubisz
Znalezienie odpowiedniego mentora jest ważne, ponieważ prawdopodobnie będziesz pracować z tą osobą przez kilka lat. Zanim zaczniesz szukać mentorów, ważne jest, abyś zastanowił się, czego chcesz od tej relacji i co możesz zaoferować w zamian. Istnieje wiele sposobów na znalezienie mentora, ale najlepszym podejściem jest zapytać. Nie bój się dotrzeć do osób, które twoim zdaniem mogłyby być dobrymi mentorami. Kiedy już zidentyfikujesz kilku potencjalnych mentorów, oto kilka wskazówek, jak najlepiej wykorzystać waszą relację:
- Bądź szczery w kwestii tego, czego szukasz. Powiedz swojemu mentorowi, co masz nadzieję zyskać dzięki tej relacji, czy to będzie porada dotycząca kariery, czy dostęp do nowych możliwości. Powiedzenie swojemu mentorowi, co będzie z tego wynikało dla niego, pomoże uczynić relację bardziej korzystną dla obu stron.
- Bądź otwarty na informacje zwrotne. Dobrzy mentorzy będą naciskać, abyś był jak najlepszym sobą, więc bądź otwarty na otrzymywanie informacji zwrotnych, nawet jeśli są one krytyczne. Może to pomóc w rozwoju zawodowym i wzmocnić relacje z rówieśnikami.
- Bądź przygotowany na odwdzięczenie się. Oprócz korzystania z doświadczenia mentora, należy być przygotowanym na odwdzięczenie się swojemu mentorowi. Może to być tak proste, jak utrzymywanie kontaktu z mentorem co kilka miesięcy i informowanie go o tym, jak sobie radzisz.
Mentoring to relacja dwukierunkowa, więc nie bój się prosić swojego mentora o radę i oferować w zamian swoje spostrzeżenia. Posiadanie mentora może być bardzo pomocne w poruszaniu się po ścieżce kariery. Od poruszania się po polityce biurowej po identyfikację możliwości kariery, mentor może być wspaniałym źródłem informacji. Znalezienie odpowiedniego mentora jest ważne, więc pamiętaj, aby zapytać ludzi, czy byliby skłonni udzielić ci mentoringu i dać im znać, czego oczekujesz w tej relacji.
- Admin