Chroń swoje oczy dzięki tym 4 prostym sposobom: Proste sposoby na ochronę oczuŁatwo jest zaniedbać swoje oczy i nie poświęcić im uwagi, na którą zasługują. W końcu przez większość czasu są one ukryte za powiekami. Nie oznacza to jednak, że ignorowanie ich jest w porządku. Ważne jest, aby dbać o swoje oczy, abyś mógł jak najdłużej widzieć otaczający Cię świat. Jeśli masz wzrok 20/20, ale nie robisz nic, aby chronić swoje oczy, nie będzie to trwało zbyt długo. Na szczęście jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby utrzymać swoje oczy w najlepszej formie przez jak najdłuższy czas.

Chodź na regularne badania oczu

Twoja matka prawdopodobnie powiedziała ci, abyś chodził na regularne badania kontrolne, gdy byłeś dzieckiem, i miała całkowitą rację. Ważne jest, aby regularnie poddawać się badaniom kontrolnym wraz z wiekiem, nawet jeśli nie czujesz takiej potrzeby. Możesz nie być w stanie rozpoznać oznak, że coś jest nie tak, ale lekarz może.

  • Będzie on w stanie zidentyfikować wszelkie zmiany w Twoich oczach i będzie w stanie poinformować Cię o wszelkich krokach, które musisz podjąć, aby je skorygować.
  • Wczesne wykrycie jest kluczowe, jeśli chodzi o zdrowie oczu, ponieważ pozwoli Ci to na skorygowanie problemu, zanim stanie się on znacznie większym problemem.
  • Zaleca się, aby z wiekiem poddawać się badaniu wzroku co najmniej raz w roku. Jeśli jesteś powyżej 50 roku życia lub masz w rodzinie historię problemów z oczami, powinieneś sprawdzać się częściej.

Chroń swoje oczy przed promieniami UV

Światło widzialne to tylko część widma elektromagnetycznego, światło UV to kolejna część. Promienie UV są znaną przyczyną problemów ze wzrokiem, a nawet niektórych nowotworów. Promienie UV mogą uszkodzić siatkówkę, powodując zwyrodnienie plamki żółtej, stan, który prowadzi do utraty wzroku. Promienie UV mogą być szkodliwe dla Twoich oczu w każdym wieku, ale z wiekiem stają się bardziej niebezpieczne, ponieważ Twoje oczy stają się bardziej wrażliwe. Dlatego należy zawsze nosić okulary przeciwsłoneczne, aby chronić oczy zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz. Ponieważ promieniowanie UV jest silniejsze w pobliżu wody, powinieneś podwoić ochronę, jeśli jesteś w pobliżu wody. Okulary przeciwsłoneczne z blokadą UV są ważne, jeśli będziesz przebywać na zewnątrz przez dłuższy czas w ciągu dnia. Promienie słoneczne mogą powodować niewyraźne widzenie i zmęczenie oczu, jeśli nie jesteś chroniony. W rzeczywistości, narażenie na promieniowanie UV jest główną przyczyną zaćmy, która może spowodować ślepotę, jeśli nie jest leczona. Możesz również chronić swoje oczy poprzez kontrolowanie ciśnienia krwi.