Matura 2023 – jakie rozszerzenia wybrać?Test dojrzałości, czyli tzw. matura, to jedna z najważniejszych rzeczy w naszym życiu. Dla osób, którym zależy na wymarzonych studiach, niemal konieczne jest wyciągnięcie z nich tego, co najlepsze. Jeśli chcesz wybrać jeden z najpopularniejszych kierunków na naprawdę dobrej uczelni, przygotowanie do tego powinno być naprawdę gruntowne. W przeciwnym razie może dojść do tego, że sprawy nie potoczą się po Twojej myśli i będziesz musiał je zmienić w ostatniej chwili, gdy zdasz sobie sprawę, że nie zostałeś przyjęty na wymarzoną uczelnię. Poprawianie matury zwykle skutkuje w roczne niepowodzenie i długotrwały stres. Wybierając rozszerzenia, musisz już wiedzieć, w jakim kierunku chcesz iść w życiu, ponieważ zależy to od tego, na jakie studia możesz się ubiegać. Z jakich przedmiotów najlepiej sprawdzić się maturze?

Ta opcja będzie drzwiami do wielu kierunków

Nauka języka angielskiego jest w naszych czasach praktycznie konieczna. To właśnie ten język jest najbardziej przydatny do znajomości, bez niego trudno jest znaleźć pracę, nie mówiąc już o wyjeździe za granicę. Na egzaminie końcowym większość uczniów go rozszerza, ponieważ przynosi to wiele korzyści. Oznacza to, że ​​aby uzyskać zamierzony efekt, musiałby uzyskać naprawdę wysoki wynik. Podobnie jest z polskim, kiedy rekrutujesz się na wymarzoną uczelnię. Pisanie rozszerzeń daje lepsze wyniki, a same przygotowania do nich wcale nie są żmudniejsze. Ponadto, jeśli chcesz zapoznać się ze wszystkimi rodzajami filologii, dobrze jest pisać rozszerzenie z innych języków obcych. Oczywiście nie jest to łatwy orzech do zgryzienia i trzeba się na to przygotowywać latami, a nauka na własną rękę jest tutaj bardzo trudna. Jednak przy odpowiedniej motywacji wszystko jest możliwe.

Przedmioty, które się opłacają

Jeśli chodzi o humanistykę, nie ma tu wielkiego wyboru. Zwykle pisanie rozszerzenia jedynie z języka polskiego nie jest wystarczające. W tym celu musisz wybrać WOS, historię lub jedno i drugie. WOS jest oczywiście łatwiejszy do napisania w tym przypadku. Może to naprawdę się opłaca, ponieważ zwykle jest obliczany w taki sam sposób jak historia, która jest trudniejsza dla uczniów szkół. Jeśli chodzi o przedmioty ścisłe, najlepszym wyborem jest tutaj fizyka i, co nie jest zaskoczeniem, matematyka, która jest nie tylko idealna dla studentów uczęszczających na typowe studia inżynierskie. Może sprawdzić się doskonale jako baza z na prawie wszystkie wydziały, w tym na wydziały medyczne, które oczywiście wymagają także biologii lub chemii.

Zrób to sam

Możliwe, że w wybranej przez Ciebie szkole nie ma wystarczająco dużej grupy do nauczania tematu, z którego chcesz napisać egzamin dojrzałości. Może się też zdarzyć, że w ostatniej chwili zmienisz plany i zdecydujesz się pisać maturę z przedmiotu, do którego nie jesteś jeszcze w pełni przygotowany. Co zrobić w tym przypadku? Czy musisz odwołać swoje plany? Na szczęście nie jest to konieczne, możesz się przygotować sam. Będziesz musiał przyłożyć się do nauki, kupić podręczniki, dzięki którym będzie efektywniejsza, wygodniejsza i na pewno poskutkuje lepszymi wynikami na maturze!