Co trzeba wiedzieć o alpakachAlpaki zyskują na popularności dzięki swojemu łagodnemu usposobieniu, miękkiemu runie i przytulnemu wyglądowi. Alpaka jest członkiem rodziny wielbłądowatych, do której należą również lamy i wielbłądy. Alpaki są mniejsze od lam i mają znacznie bardziej miękkie futro. W rzeczywistości włókno alpaki jest jednym z najbardziej miękkich włókien naturalnych znanych człowiekowi. W dotyku jest prawie jak kaszmir lub norka, a jednak jest o wiele bardziej miękkie niż oba te popularne rodzaje wełny. Alpaka ma łagodne usposobienie, które często porównuje się do entuzjastycznego szczeniaka. Alpaki są niezwykle ciekawe swojego otoczenia i często podchodzą do obcych w celu nawiązania interakcji. Te cechy czynią je idealnymi towarzyszami dla osób pragnących spokojnego stylu życia z minimalnymi wymaganiami w zakresie utrzymania.

Skąd pochodzą alpaki?

Alpaki pochodzą z gór Andów w Ameryce Południowej, gdzie zostały udomowione ponad 5 000 lat temu. Włókno alpaki było (i nadal jest) używane do produkcji wszystkiego, od odzieży po przedmioty dekoracyjne. W rzeczywistości wiele mumii znalezionych w Andach było owiniętych w tkaninę z alpaki. Ze względu na wyjątkowe runo alpak i ich zdolność do przystosowania się do różnych klimatów, były one w stanie podróżować po całym świecie.

Alpaki zostały po raz pierwszy wprowadzone do Stanów Zjednoczonych w latach 50-tych XX wieku. Alpaki są zwierzętami stadnymi, które wolą przebywać w otoczeniu innych alpak. Kupione jako pojedyncze zwierzę, alpaki często stają się przygnębione, samotne i destrukcyjne, ponieważ próbują wypełnić tę potrzebę bycia wokół innych alpak. Dwie alpaki to idealna liczba dla pojedynczego właściciela. Trzy alpaki są najlepsze dla pary, a cztery alpaki są najlepsze dla rodziny.

Opieka nad alpakami

Kiedy kupujesz alpakę, podpisujesz się pod poważnym zobowiązaniem, zarówno finansowym, jak i emocjonalnym. Alpaki mogą żyć do 20 lat i kosztować więcej niż 1000 dolarów rocznie, aby je karmić i dbać o nie. Alpaki nie są uważane za zwierzęta gospodarskie, więc nie są objęte zwykłym ubezpieczeniem gospodarstwa rolnego/zabytków.

Oznacza to, że w przypadku poważnej katastrofy, będziesz odpowiedzialny za 100% kosztów odbudowy i zastąpienia stada. Należy wykupić polisę na zwierzęta gospodarskie, aby chronić swoją inwestycję. Alpaki to łagodne stworzenia, ale są też niezwykle ciekawskie i psotne. Często opisuje się je jako kozy z rodziny wielbłądowatych. Trzeba będzie przygotować się do budowy ogrodzenia zewnętrznego, które jest wystarczająco silne, aby je powstrzymać. Twój płot będzie również musiał mieć co najmniej pięć stóp wysokości, aby utrzymać drapieżniki.